Najnowsze wpisy, strona 2


lut 26 2015 Cała prawda o teflonie
Komentarze: 0
Pokrywając wewnętrzną część naczynia takim materiałem uzyskuje się powierzchnię, do której nie przywiera żadna przygotowywana potrawa, nawet bez użycia tłuszczu, a oczyszczenie odbywa się błyskawicznie. Powłoka ta wykonana jest z polimeru, którego handlowa nazwa to teflon. Naczynia powlekane teflonem w ostatnim czasie robią furorę.

 
Krótka historia teflonu Tworzywo to wynaleziono w 1938 roku w laboratorium firmy DuPont w USA. Do tej pory tylko ta firma ma prawo do używania nazwy "teflon" dla swojego produktu. W Polsce produkowany jest pod nazwą tarflen. Na początku teflon stosowany był tylko w produkcji zbrojeniowej. Obecnie ma on bardzo szerokie zastosowanie, między innymi w przemyśle chemicznym, maszynowym, włókienniczym, w elektrotechnice, a także w produkcji artykułów gospodarstwa domowego, gdzie wykonywane są z niego powłoki zapobiegające przywieraniu w naczyniach kuchennych. W połowie lat pięćdziesiątych, po raz pierwszy zastosowano teflon przy produkcji patelni, które nosiły nazwę Tefal. Przydatność teflonu w kuchni Tworzywo to posiada cały szereg cech, które pozwalają na stosowanie go w kuchni. Jest odporne na działanie chemikaliów, nie wchodzi w reakcje z żywnością. Jest niepalne, odporne na działanie wysokich temperatur, a także ma bardzo dobre właściwości ślizgowe. Przede wszystkim jednak jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia ludzi, co potwierdzono przeprowadzając odpowiednie badania. Jakość naczyń Czym kierować się się kupując naczynie teflonowe? W handlu dostępna jest cała gama produktów pokrytych powłoką zabezpieczającą. "Na oko" trudno stwierdzić jaka jest jego jakość albo grubość zastosowanej powłoki. Wszystko to wyjdzie dopiero w czasie użytkowania naczyń. Należy pamiętać, że istnieją różne powłoki, różnych producentów, a oryginalny "teflon" jest tylko jeden. Oglądając patelnię lub garnek pokryty warstwą zabezpieczającą przed przywieraniem, trzeba zwrócić uwagę na "solidność" wykonania, ciężar naczynia – grubość dna, szczegóły wykonania. Należy również zwrócić uwagę na oznaczenia na etykietach. Czołowi producenci naczyń, w przypadku zastosowania oryginalnego teflonu firmy DuPont, umieszczają taką informację na metce swojego wyrobu. Używanie naczyń W czasie użytkowania naczyń należy przestrzegać pewnych zasad, które pozwolą na wydłużenie trwałości powłoki ochronnej. Nie powinno się przegrzewać pustego naczynia, w czasie przygotowania potrawy temperatura nie powinna przekraczać 200ºC. W czasie przyrządzania potraw nie używać ostrych, metalowych łopatek, łyżek, noży, które mogą zarysować powłokę. Zaleca się stosować przyrządy drewniane lub plastikowe. Nie powinno się gwałtownie schładzać naczyń, polewając je np. zimną wodą. Najlepiej pozwolić, aby samoczynnie, stopniowo ostygło. Ważny jest również sposób czyszczenia naczynia. Nie wymagają one mycia po każdym użyciu. Mycie wodą można stosować co jakiś czas. Nie używać do tej czynności ostrych proszków ani szczotek. Wystarczy miękki zmywak lub szmatka. Po każdorazowym użyciu wystarczy przetrzeć powierzchnię wewnętrzną naczynia ręcznikiem jednorazowym.
 
więcej takich artykułów tu > link
 
lis 19 2014 Dlaczego warto ćwiczyć?
Komentarze: 0

O tym, że należy systematycznie ćwiczyć wie chyba każdy. Do aktywności fizycznej namawiają specjaliści w telewizji, gazetach oraz w Internecie. Dlaczego ćwiczenia są takie ważne?

Aktywność fizyczna towarzyszyła ludzkości praktycznie od samego jej początku. To właśnie od sprawności fizycznej zależało przeżycie – jedzenie należało upolować lub wyhodować przy pomocy bardzo prymitywnych narzędzi. Wymagało to ogromnego wysiłku fizycznego. Aktualnie zdobycie pokarmu ogranicza się jedynie do pójścia/podjechania do sklepu lub zamówienia go przez Internet z dowozem do domu. Spadek znaczenia aktywności fizycznej dotyczy praktycznie każdego aspektu ludzkiej działalności. Niestety ma to swoje odzwierciedlenie w panującej epidemii nadwagi i otyłości.

Korzyści z systematycznej aktywności fizycznej

Systematyczna aktywność fizyczna wywiera niezwykle pozytywny wpływ na cały ludzki organizm. Warto pamiętać, że dotyczy to nie tylko ciała, ale również psychiki. Ponadto ćwiczenia fizyczne stanowią również doskonałe narzędzie do regulowania masy ciała. Poniżej przedstawione zostało kilka korzyści będących następstwem systematycznego uprawiania aktywności fizycznej. Należy jednak pamiętać, że nie są to wszystkie efekty regularnego wykonywania treningów.

Systematyczna aktywność fizyczna wydłuża życie

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Erasmus Medical Center w Rotterdamie wykonywanie przez 5 dni w tygodniu pół godzinnej aktywności fizycznej może wydłużyć długość życia nawet o 3,5 roku. W grupie badanych, u których systematyczna aktywność fizyczna występowała rzadziej (3-4 razy w tygodniu) zanotowano wydłużenie długości życia, w stosunku do grupy kontrolnej prowadzącej siedzący tryb życia, o półtora roku.

Systematyczna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia

W latach 1996-2008 przeprowadzono na grupie 200 tysięcy mężczyzn i 216 tysięcy kobiet badania, z których wynikło, iż codzienna 15 minutowa aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia o 17 procent. Zwiększenie czasu trwania codziennych ćwiczeń (maksymalnie do 100 minut dziennie) powoduje wzrost tego wskaźnika o 4 procenty na każde kolejne 15 minut treningu.

 

 

Systematyczna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób nowotworowych

Badania przeprowadzone w latach 1996-2008 na grupie 200 tysięcy mężczyzn i 216 tysięcy kobiet pozwoliły zaobserwować, iż wykonywanie codziennie 15 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób nowotworowych o 11 procent. Wydłużenie czasu trwania codziennej aktywności fizycznej o każde kolejne 15 minut (do łącznej wartości 100 minut) skutkuje wzrostem tego współczynnika o 1 procent na każde dodatkowe 15 minut ćwiczeń.

Korzyści wynikające z systematycznej aktywności fizycznej kumulują się

Na podstawie badań przeprowadzonych przez Rachel Cooper z Medical Research Council w Wielkiej Brytanii obejmujących łącznie 2400 mężczyzn i kobiet można wnioskować, iż systematyczne wykonywanie ćwiczeń fizycznych przez całe życie pozwala cieszyć się wysoka sprawnością fizyczną w wieku starszym. W celu utrzymania zdrowia naukowcy zalecają wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń fizycznych 5 razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut.

Systematyczna aktywność fizyczna podnosi libido

Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, iż umiarkowany wysiłek fizyczny wykonywany 4 razy w tygodniu przez około godzinę podnosi poziom testosteronu – hormonu odpowiedzialnego za popęd seksualny u obu płci.