Dlaczego warto ćwiczyć?
Komentarze: 0
O tym, że należy systematycznie ćwiczyć wie chyba każdy. Do aktywności fizycznej namawiają specjaliści w telewizji, gazetach oraz w Internecie. Dlaczego ćwiczenia są takie ważne?
Aktywność fizyczna towarzyszyła ludzkości praktycznie od samego jej początku. To właśnie od sprawności fizycznej zależało przeżycie – jedzenie należało upolować lub wyhodować przy pomocy bardzo prymitywnych narzędzi. Wymagało to ogromnego wysiłku fizycznego. Aktualnie zdobycie pokarmu ogranicza się jedynie do pójścia/podjechania do sklepu lub zamówienia go przez Internet z dowozem do domu. Spadek znaczenia aktywności fizycznej dotyczy praktycznie każdego aspektu ludzkiej działalności. Niestety ma to swoje odzwierciedlenie w panującej epidemii nadwagi i otyłości.
Korzyści z systematycznej aktywności fizycznej
Systematyczna aktywność fizyczna wywiera niezwykle pozytywny wpływ na cały ludzki organizm. Warto pamiętać, że dotyczy to nie tylko ciała, ale również psychiki. Ponadto ćwiczenia fizyczne stanowią również doskonałe narzędzie do regulowania masy ciała. Poniżej przedstawione zostało kilka korzyści będących następstwem systematycznego uprawiania aktywności fizycznej. Należy jednak pamiętać, że nie są to wszystkie efekty regularnego wykonywania treningów.
Systematyczna aktywność fizyczna wydłuża życie
Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Erasmus Medical Center w Rotterdamie wykonywanie przez 5 dni w tygodniu pół godzinnej aktywności fizycznej może wydłużyć długość życia nawet o 3,5 roku. W grupie badanych, u których systematyczna aktywność fizyczna występowała rzadziej (3-4 razy w tygodniu) zanotowano wydłużenie długości życia, w stosunku do grupy kontrolnej prowadzącej siedzący tryb życia, o półtora roku.
Systematyczna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia
W latach 1996-2008 przeprowadzono na grupie 200 tysięcy mężczyzn i 216 tysięcy kobiet badania, z których wynikło, iż codzienna 15 minutowa aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia o 17 procent. Zwiększenie czasu trwania codziennych ćwiczeń (maksymalnie do 100 minut dziennie) powoduje wzrost tego wskaźnika o 4 procenty na każde kolejne 15 minut treningu.
Systematyczna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób nowotworowych
Badania przeprowadzone w latach 1996-2008 na grupie 200 tysięcy mężczyzn i 216 tysięcy kobiet pozwoliły zaobserwować, iż wykonywanie codziennie 15 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób nowotworowych o 11 procent. Wydłużenie czasu trwania codziennej aktywności fizycznej o każde kolejne 15 minut (do łącznej wartości 100 minut) skutkuje wzrostem tego współczynnika o 1 procent na każde dodatkowe 15 minut ćwiczeń.
Korzyści wynikające z systematycznej aktywności fizycznej kumulują się
Na podstawie badań przeprowadzonych przez Rachel Cooper z Medical Research Council w Wielkiej Brytanii obejmujących łącznie 2400 mężczyzn i kobiet można wnioskować, iż systematyczne wykonywanie ćwiczeń fizycznych przez całe życie pozwala cieszyć się wysoka sprawnością fizyczną w wieku starszym. W celu utrzymania zdrowia naukowcy zalecają wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń fizycznych 5 razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut.
Systematyczna aktywność fizyczna podnosi libido
Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, iż umiarkowany wysiłek fizyczny wykonywany 4 razy w tygodniu przez około godzinę podnosi poziom testosteronu – hormonu odpowiedzialnego za popęd seksualny u obu płci.
Dodaj komentarz