Najnowsze wpisy, strona 1


wrz 26 2015 Malowanie mebli
Komentarze: 0

Macie w domu meble, które już Wam się znudziły? Są za ciemne i nadszarpnięte zębem czasu? Nie musicie się ich od razu pozbywać. Mamy sposób na malowanie mebli, dzięki któremu nabierają zupełnie innego wyglądu i nadają wnętrzu unikalny klimat. Na dodatek nikt nie będzie miał takich samych :)

 

Do tej meblowej metamorfozy będziecie potrzebować farb, przyborów malarskich, trochę wolnego czasu i chęci :)

Macie wątpliwości czy sobie poradzicie? Głowa to góry, metamorfoza i malowanie mebli nie jest trudne! Wam też na pewno się uda! Zacznijcie od wyboru odpowiedniej farby – my rekomendujemy zastosowanie emalii z linii Tikkurila Everal.

W zależności od oczekiwanego stopnia połysku, możecie sięgnąć po:

emalię alkidową Tikkurila Everal Matt [10], – jeśli zależy Wam na całkowicie matowym wykończeniu; emalię akrylową Tikkurila Everal Aqua Semi Matt [40], – zapewnia półmatowe wykończenie. Posiada łagodny zapach podczas malowania, jest  rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne, więc śmiało możemy ją polecić nawet alergikom; emalie alkidowe Tikkurila Everal Semi Gloss [70] lub Tikkurila Everal High Gloss [90] – jeśli jesteście miłośnikami powierzchni z połyskiem.

Do niewielkich pomieszczeń polecamy farby w jasnych odcieniach – meble będą wydawały się lżejsze, a wnętrze bardziej przestronne.

PRZYGOTOWANIE DO MALOWANIA MEBLI

Jeśli meble są wykonane z drewna.

Pracę zaczynamy od starannego zeszlifowania mebla. Zapewni to gładką powierzchnię oraz równomierne rozłożenie farby. Drewno przecieramy zawsze wzdłuż włókien, aby uniknąć nieestetycznych zadrapań, które trudno później wygładzić.

Po dokładnym zeszlifowaniu, przecieramy mebel wilgotną szmatką, aby usunąć powstały pył. Następnie mebel malujemy farbą podkładową Tikkurila Everal Primer.  Po wyschnięciu farby podkładowej na powierzchni powstaną drobne włókna, dlatego należy ją ponownie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie oczyścić.


http://allemobler-se.com

lip 16 2015 Jak urządzić mały ogród?
Komentarze: 0

Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Dla kogo jest ten ogród, co zamierzamy w nim robić, jaki styl nam odpowiada, ile czasu możemy poświęcić na jego pielęgnację, jaki poświęcamy budżet oraz jak szybko chcemy korzystać z nowego ogrodu. Analiza odpowiedzi pozwoli nam przygotować program, podzielić ogród na przestrzenie względem funkcji jakie mają pełnić, a reszta niezmiennych wytycznych w postaci nasłonecznienia, rodzaju podłoża, doboru roślin oraz wygląd otoczenia nakreśli nam jego finalny kształt. 

Urządzenie małego ogrodu przy szeregowcu, czy na dużym tarasie jest nie lada wyzwaniem dla architekta krajobrazu. Próba aranżacji takiej przestrzeni samodzielnie w większości przypadków kończy się niepowodzeniem. Wydawać się może, że mały ogródek to mały problem. Wyznaczenie kilku łuków nadających kształt rabat oraz trawnika, zaplanowanie miejsca w cieniu na ławkę oraz placyku przy wyjściu z domu pod stół z krzesłami, dobranie kolorowych roślin nie jest projektem małego ogrodu. Jest to tylko nieodpowiednio przemyślane i rozplanowane miejsce, bez uwzględnienia potrzeb użytkowników i funkcji jakie ma pełnić. Bez konkretnego planu działania będzie nam ciężko stworzyć piękną i przyjazną przestrzeń. Złe wyposażenie wolnego miejsca powoduje, że po kilku latach zaczynają się pojawiać przypadkowe przedmioty czy rośliny. Wszystko kupione pod wypływem emocji przyczynia się do tzw. "oczopląsu pospolitego", czyli bałaganu pomieszanego z chaosem, nutką jaskrawych oraz przypadkowych, zupełnie do siebie nie pasujących kolorów. Trawnik przypomina klepisko, rośliny albo nie rosną albo zupełnie zagłuszają i zacieniają rabaty, sąsiad nas podgląda, a w domu mamy wiecznie gdzieś bród naniesiony z ogrodu. Mały ogród to pokój letni, przedłużenie naszego mieszkania. Taka przestrzeń powinna być wykorzystana do maksimum. Przemyślana w najmniejszym detalu. W ogrodzie, w ciepły i słoneczny dzień spędzamy więcej czasu niż w domu, dlatego tak ważne jest jego odpowiednie zaplanowanie.

Musimy dokładnie wiedzieć co chcemy mieć w naszym małym ogródku, jakie ma pełnić funkcje. Ogród można, a wg. mnie wręcz się powinno podzielić na "pokoje" przegradzając je w dowolny sposób. Możemy użyć do tego nasadzeń roślinnych, drewnianych konstrukcji, murków, donic, ścieżek, czegoś co będzie pasowało do stylu ogrodu jaki mieć chcemy. Warto również zastanowić się nad ukształtowaniem terenu. Jeżeli jest taka możliwość warto wprowadzić tarasowanie czyli umieszczenie każdej z funkcji na innym poziomie. Dlaczego jest tak ważne przedzielenie funkcji w ogrodzie? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wystarczy sobie wyobrazić, że opalamy się na leżaku w tylnej części ogrodu, a obok na tarasie, przy stole ktoś zajada się karkówką z grilla. Raz, że czujemy dyskomfort przez uczucie ciągłej obserwacji, dwa, dym z grilla gryzie nas w oczy. Czytasz książkę na hamaku, w cieniu starej jabłoni, a obok ktoś ciągle się kreci i rozprasza. Nie wypoczniesz w samotności. W domu też masz kuchnię połączoną z łazienką czy garderobę z salonem bez jakiejkolwiek przegrody?

link

cze 20 2015 Meble z drewnianych skrzynek
Komentarze: 0

Są pomyły tak proste i zaskakujące jednocześnie, że trudno przejść obok nich obojętnie, a jeśli dodatkowo połączone są troską o środowisko naturalne tym bardziej należy o nich pisać. Moda na ekologię trwa w najlepsze i wszystko wskazuje na to, że ten pozytywny trend będzie przybierał na sile wchodząc na niezagospodarowane dotąd rejony. Coraz częściej staramy się o to, aby w naszych domach wprowadzać rozwiązania będące w zgodzie z naturą, dlatego do naszej codzienności oprócz zdrowego stylu życia pewnym krokiem  wkracza eko-design. Pisaliśmy już o wykorzystaniu euro palet i płyty OSB w procesie własnoręcznego tworzenia mebli. Tym razem proponujemy kreatywny, użytkowy handemade z drewnianych skrzynek! Jak się okazuje jest to rewelacyjny, prosty pomysł na stworzenie przyjaznych środowisku stolików, regałów, półek i szaf. Jeśli więc lubisz skandynawskie lub nieco rustykalne akcenty we wnętrzach uruchom wyobraźnię. By samodzielne wykonać takie meble wcale nie trzeba mieć umiejętności Adama Słodowego. Wystarczy odpowiednia ilość skrzynek z dobrej jakości drewna (koszt około 20 zł za sztukę), gwoździe, młotek, papier ścierny i ewentualnie farba. Jeśli jednak zależy Ci na zachowaniu niewymuszonego niczym efektu i bliższa Ci jest naturalna surowość, można wykorzystać nienaruszony potencjał skrzynek. Proste meble to absolutny hit sezonu. Świetnie sprawdzą się nie tylko w mieszkaniu, ale również w ogrodzie, czy na balkonie. Ich niepodważalną zaletą oprócz oryginalnego wyglądu jest koszt wykonania. Jednak bezcenna jest świadomość użytkowego wykorzystania surowców wtórnych do czego zachęcamy wszystkich, którzy chcieliby mieć w domu własnoręcznie wykonany mebel i żyć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym!

link

kwi 14 2015 Co powinno umieć dziecko idące do szkoły?...
Komentarze: 0

Umiejętności, jakie dziecko powinno posiadać na starcie szkolnym, trapią wielu rodziców. Sprawa nie ogranicza się jedynie do kwestii znajomości liter i cyfr, choć zdarza się nam wpadać w pułapkę przeliczania opanowanych już głosek. Okazuje się, że dziecko rozpoczynające naukę w pierwszej klasie powinno być gotowe w wielu innych obszarach...

 

Wszystko to składa się na określenie „dojrzałość szkolna” (bądź też „gotowość szkolna”). Dojrzałość szkolna jest osiągnięciem odpowiedniego poziomu rozwoju fizycznego, intelektualnego oraz emocjonalno-społecznego, które pozwalają na podołanie obowiązkom szkolnym.


Rozwój fizyczny

Rozwój powinien przebiegać prawidłowo, według norm przewidzianych dla danego wieku. Niezmiernie ważne jest wykonanie badania lekarskiego, tzw. bilansu sześciolatka.

Trzeba również zwrócić uwagę na poszczególne elementy z zakresu motoryki dużej oraz małej. Brzmi skomplikowanie, ale chodzi przede wszystkim o to, żeby dziecko rozpoczynające edukację szkolną potrafiło:

- biegać, skakać, łapać i rzucać piłkę,

- sprawnie wchodzić i schodzić po schodach,

- jeździć na dwukołowym rowerze,

- samodzielnie ubierać się, myć, zapinać guziki, wiązać sznurowadła,

- prawidłowo trzymać ołówek, odpowiednio mocno naciskać na papier podczas rysowania,

- wycinać nożyczkami,

- rozpoznać choć niektóre litery i cyfry,

- posługiwać się zdecydowanie jedną ręką podczas wykonywania czynności,

- orientować się w przestrzeni, nazywać kierunki i strony ciała oraz nazywać wzajemne położenie przedmiotów na płaszczyźnie (na, za, pod, itd.),

- odwzorowywać według podanego układu (nie odwracać kształtów).


Rozwój intelektualny

Sfera rozwoju intelektualnego zdaje się najbardziej interesować rodziców. Jest on niezmiernie ważny w rozwoju mowy, myślenia, w opanowaniu czytania, pisania i liczenia, w więc w ogólnym powodzeniu szkolnym ucznia. Dziecko dojrzałe do szkoły powinno:

- potrafić skoncentrować uwagę na jednej wykonywanej czynności przez minimum 15 minut,

- rozumieć bardziej złożone polecenia,

- rozpoznawać litery drukowane i składać ze słuchu głoski,

- dzielić wyrazy na sylaby,

- rozpoznawać cyfry od 1 do 9,

- rozumieć pojęcia „więcej”, „mniej”,

- zapamiętywać wierszyki,

- budować proste zdania,

- opisywać krótkie historyjki obrazkowe,

- rozróżniać podstawowe figury geometryczne

kwi 08 2015 Gry Online - zalety i wady
Komentarze: 0

W gry online grają obecnie ludzie w różnym wieku, zarówno mężczyźni jak i kobiety.  Jest to bardzo popularna forma rozrywki. Gry online służą nie tylko zabawie oraz rozrywce, ale także pełnią funkcje edukacyjne.

Istnieje wiele negatywnych opinii dotyczących gier komputerowych. Niektórzy uważają, iż wpływają one na wzrost poziomu agresji, zwłaszcza u młodszych osób. Gry online mogą także uzależnić graczy. Przeprowadzone badania, potwierdziły fakt, iż gry obniżają koncentrację oraz utrudniają komunikację z innymi ludźmi. Zbyt długie siedzenie przed komputerem  niekorzystnie oddziałuje na zdrowie człowieka, przyczyniając się do wad postawy i przemęczenia wzroku. Gry są niebezpieczne dla osób z ADHD, które w wyniku obniżonego progu wrażliwości znacznie szybciej uzależniają się.

Czy gry online są zatem produktem, który przynosi tylko i wyłącznie szkody? Z gier online, podobnie jak z  innych dostępnych dóbr na rynku należy korzystać z umiarem. Zastanówmy się jakie są zalety fajnych gier online. Złożone gry wymagają od graczy rozwiązywania trudnych zadań. Rozwijają u ludzi wyobraźnię przestrzenną, stymulują mózg, uczą logicznego myślenia. Umiejętności rozwinięte na danym etapie gry są wykorzystywane przez graczy na następnym. W ten sposób ludzie sprawinie łącza oraz analizują zdobyte informacje. Zdaniem psychologów gry logiczne oraz pamięciowe ćwiczą koordynację motoryczną i refleks. Natomiast gry ekonomiczne i gry strategiczne uczą gracza rozwiązywania problemów oraz podejmowania decyzji. Gracze Internetowi muszą wypracować w sobie cierpliwość, ponieważ nie są oni w stanie od razu poznać wszystkie mechanizmy występujące w grach online. Niektóre z gier, w których uczestnicy współpracują z innymi osobami, kształtują umiejętności przywódcze, interpersonalne. Wszelkie zdobyte przez graczy umiejętności mogą być na pewno wykorzystane w realnym świecie.

Jakie funkcje mogą pełnić gry edukacyjne?

- symulacyjną- ukazują realne sytuacje, które mogą się przytrafić w życiu codziennym. Gracz zdobywa nowe doświadczenia, które wykorzystywane są przez niego na co dzień.

- motywacyjną- motywują graczy do osiągania postawionych celów życiowych

- ułatwiającą – poprzez podejmowanie odpowiedniej strategii wykorzystywanej w grze, pomagają zrozumieć zagadnienia teoretyczne oraz skomplikowane procesy
 

          Edukacyjne gry online można podzielić na następujące rodzaje:

- gry symulacyjne – uczą gracza zarządzania, strategii oraz reguł gry w przypadku gier sportowych

- gry bijatyki – rozwijają koordynację psychoruchowa, uczą szybkiego podejmowania decyzji, strategicznego myślenia. Gracz te umiejętności może wykorzystać w życiu codziennym, np. podczas prowadzenia samochodu

- role-plying – gracz wciela się w postać sceniczną, kształtuje jego charakter, decyduje o losach, samodzielnie podejmuje decyzje, za które jest w pełni odpowiedzialny. Dzięki określonych zachowaniom zdobywa nowe umiejętności, rozwija swoją sceniczną postać
- gry strategiczne – uczą metod stosowania określonej strategii, która może być wykorzystana przez gracza w codziennym życiu, np. w sytuacjach, gdy trzeba przewidzieć zamiary drugiej osoby.