lip 16 2015

Jak urządzić mały ogród?


Komentarze: 0

Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Dla kogo jest ten ogród, co zamierzamy w nim robić, jaki styl nam odpowiada, ile czasu możemy poświęcić na jego pielęgnację, jaki poświęcamy budżet oraz jak szybko chcemy korzystać z nowego ogrodu. Analiza odpowiedzi pozwoli nam przygotować program, podzielić ogród na przestrzenie względem funkcji jakie mają pełnić, a reszta niezmiennych wytycznych w postaci nasłonecznienia, rodzaju podłoża, doboru roślin oraz wygląd otoczenia nakreśli nam jego finalny kształt. 

Urządzenie małego ogrodu przy szeregowcu, czy na dużym tarasie jest nie lada wyzwaniem dla architekta krajobrazu. Próba aranżacji takiej przestrzeni samodzielnie w większości przypadków kończy się niepowodzeniem. Wydawać się może, że mały ogródek to mały problem. Wyznaczenie kilku łuków nadających kształt rabat oraz trawnika, zaplanowanie miejsca w cieniu na ławkę oraz placyku przy wyjściu z domu pod stół z krzesłami, dobranie kolorowych roślin nie jest projektem małego ogrodu. Jest to tylko nieodpowiednio przemyślane i rozplanowane miejsce, bez uwzględnienia potrzeb użytkowników i funkcji jakie ma pełnić. Bez konkretnego planu działania będzie nam ciężko stworzyć piękną i przyjazną przestrzeń. Złe wyposażenie wolnego miejsca powoduje, że po kilku latach zaczynają się pojawiać przypadkowe przedmioty czy rośliny. Wszystko kupione pod wypływem emocji przyczynia się do tzw. "oczopląsu pospolitego", czyli bałaganu pomieszanego z chaosem, nutką jaskrawych oraz przypadkowych, zupełnie do siebie nie pasujących kolorów. Trawnik przypomina klepisko, rośliny albo nie rosną albo zupełnie zagłuszają i zacieniają rabaty, sąsiad nas podgląda, a w domu mamy wiecznie gdzieś bród naniesiony z ogrodu. Mały ogród to pokój letni, przedłużenie naszego mieszkania. Taka przestrzeń powinna być wykorzystana do maksimum. Przemyślana w najmniejszym detalu. W ogrodzie, w ciepły i słoneczny dzień spędzamy więcej czasu niż w domu, dlatego tak ważne jest jego odpowiednie zaplanowanie.

Musimy dokładnie wiedzieć co chcemy mieć w naszym małym ogródku, jakie ma pełnić funkcje. Ogród można, a wg. mnie wręcz się powinno podzielić na "pokoje" przegradzając je w dowolny sposób. Możemy użyć do tego nasadzeń roślinnych, drewnianych konstrukcji, murków, donic, ścieżek, czegoś co będzie pasowało do stylu ogrodu jaki mieć chcemy. Warto również zastanowić się nad ukształtowaniem terenu. Jeżeli jest taka możliwość warto wprowadzić tarasowanie czyli umieszczenie każdej z funkcji na innym poziomie. Dlaczego jest tak ważne przedzielenie funkcji w ogrodzie? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wystarczy sobie wyobrazić, że opalamy się na leżaku w tylnej części ogrodu, a obok na tarasie, przy stole ktoś zajada się karkówką z grilla. Raz, że czujemy dyskomfort przez uczucie ciągłej obserwacji, dwa, dym z grilla gryzie nas w oczy. Czytasz książkę na hamaku, w cieniu starej jabłoni, a obok ktoś ciągle się kreci i rozprasza. Nie wypoczniesz w samotności. W domu też masz kuchnię połączoną z łazienką czy garderobę z salonem bez jakiejkolwiek przegrody?

link

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz